Ako nájsť lacnú letenku a kde ju kúpiť

Nájsť letenku v akcií je super vec, ale určite by už nebolo tak super keby sme museli neustále sledovať stránky všetkých aeroliniek. Našťastie existujú vyhľadávače, rôzne skupiny a mobilné appky, ktoré akcie nájdu za Vás! Tu dávam príklad tých, ktoré používam ja.

Vyhľadávače

Flightor, Azair, Momondo

Prvou skupinou sú samotné vyhľadávače na nete. Výber vyhľadávača závisí od viacerých faktorov – máte fixný dátum alebo nie; chcete ísť nízkonákladovkou alebo nie; viete kam chcete ísť alebo nie?

Najlepšou voľbou pre všetky možnosti je Flightor. Cez tento vyhľadávač sa dá vytvoriť si tzv. watch dog/cat, čo je vlastne upozornenie na letenku, ktoré Vám príde na email. Pri nastavení watch dog traba zadať odletové a príletové miesto, dátum v akom by mala byť cesta a cena, pod ktorú chcete letenku kúpiť. Rozpätie dátumu je max na 3 mesiace, po uplynutí si treba watch dog obnoviť. Výhodou je, že dostanete email a dátumy sa dajú nastaviť pre tých čo ich majú fix aj pre tých čo nie. Nevýhodou je, že pokiaľ chcete ísť na viac miest, treba nastaviť viac watch dog.

Ďalším skvelým vyhľadávačom je Azair. Ten vyhľadáva len nízkonákladovky, no zato má široké možnosti čo sa týka výberu dátumu, počtu max prestupov, dá sa tam vybrať viac odletových a príletových miest naraz alebo zadať aby ste leteli kamkoľvek.

Ďalším vyhľadávačom je napr. Momondo, ktoré opäť vyhľadáva letenky nízkonákladoviek a je dostupný aj ako appka. Tento je výhodný najmä pre tých, ktorý majú fixný čas a miesto keďže zadávanie musí byť spresnené.

Azair

Aplikácie

Esky, Skyscanner

Čo sa appiek týka, moja obľúbená sú Esky a to práve z toho dôvodu, že majú samostatnú kategóriu s názvom akciové letenky, kde sa dajú nájsť skvelé zľavy na všetky možné miesta sveta. Vyhľadávač podľa mojej aktuálnej polohy vyberá ako odletové miesta najbližšie okolo mňa. Po rozklliknutí na akciu sa zobrazí prehľadný kalendár a cenami. Je to jednoduché a rýchle, stačí keď si to raz za čas prelistujem.

Ďalším obľúbeným je Skyscanner. Ten používam najmä na sledovanie cien konkrétnych leteniek. Pri výbere dátumu sa zobrazí kalendár, kde je prehľad súčasných cien danej letenky, i keď sa niekedy stane, že na určité dátumy nie je stanovená cena. Veľkou výhodou je, že sa dajú na Skyscanneri nastaviť alerty/upozornenia na zníženia ceny. Skyscanner je však viac vhodný pre tých, ktorý majú fix dátum alebo miesto, inak treba opäť zadávať pre alert výber niekoľkokrát.

Esky

Stránky

Ak sa Vám nechce vyhľadávať cez vyhľadávače a appky a nemáte fixný dátum ani destináciu, môžete nechať túto prácu na iných. Na Fb alebo instagrame sa oplatí sledovať skupiny ako Tour de svet, Letenky za babku/Chovi Travel (dávajú to isté). Ďalšími stránkami sú Fly4free (F4F) Europe/Asia/atď. – tu však treba mať na zreteli, že len málo krát bude odlet z miesta kde bývate. Napr. F4F Europe bude dávať výhodné ponuky z Európskych miest všade do sveta. Výhodou je, že tieto stránky často krát dávajú tip aj na lacné ubytovanie v danej lokalite.

Kde letenku kúpiť

Často krát sa môže stať, že letenka stojí vo vyhľadávači inú cenu ako na oficiálnej stránke. Nebýva však pravidlom, kde je lacnejšia no odporúčam vždy po nájdení letenky cez vyššie spomenuté pozrieť na oficiálnu stránku leteckej spoločnosti a ak je cena rovnaká alebo len o veľmi málo drahšia kúpiť cez oficiálnu stránku, pretože bude ľahšie riešiť problémy, ak by nejaké nastali. Pri appke Esky určite nekupujte cez ňu nakoľko si účtuje o cca 20eur viac ako stojí letenka.

Ak cestujete viac ako dvaja – letenky sú o to drahšie, o čo viac ich naraz kupujete. Takže odporúčam kupovať po letenky po dvoch ak máte tú možnosť, je to lacnejšie aj o vyše 20 eur.

Dúfa, že som Vám týmto pomohla, a že sa Vám podarí nájsť si super letenky!!

Pridaj komentár