Ako som riešila zrušené letenky + zrušenie ubytovania kvôli Korona vírusu

Tak ako mnohí, tak sme sa aj my ešte pred pár týždňami tešili na skvelú zimnú dovolenku pri mori, ktorá na nás vo februári tohto roku čakala. Plánom bolo ísť na krásny ostrov Filipín, Palawan. Avšak čo sa nestalo, rozšíril sa nám Nový Korona vírus, a letecké spoločnosti začali postupne rušiť všetko čo sa čo i len trochu týkalo Číny. A bohužiaľ, neobišlo to ani nás.

Letenku sme kupovali cez Expediu a cesta mala byť z Viedne do Manily s prestupmi v Londýne a Hong Kongu v oboch smeroch. Až do Hong Kongu sme mali letieť s British airways a posledná časť by bola s Philippines airlines. Celý let bol však pod vedením Britishu.

Cca tri týždne pred naším plánovaným odletom sa o Korona víruse začalo vo veľkom hovoriť a deň po dni sa situácia s odletmi zhoršovala. Základom pri takýchto prípadoch je za prvé nepanikáriť, a za druhé sledovať situáciu na oficiálnych stránkach leteckých spoločností, v mojom prípade najmä British ale aj Philippines airlines. Ak aj totiž kupujete letenku cez iný portál (ako ja cez Expediu), tak či tak sa oni vždy riadia tým, čo má napísané daná letecká spoločnosť, s ktorou letíte. V našom prípade mal British extra kolónku na Korona vírus a všetko s tým spojené. Tam som sa dočítala, že do Hong Kongu sa ešte lieta, teda nebol dôvod sa znepokojovať. Tento stav však netrval veľmi dlho lebo o pár dní na to prezident Filipín zakázal všetky lety z Číny na Filipíny.

Keďže som nemala žiadny mail o zmene/zrušení letu, volala som do Expedie. Tam mi povedali, že je všetko v poriadku lebo ja iba cez Hong Kong prechádzam – blbosť!!! Celkovo som počas tohto riešenia leteniek volala s Expediou viac krát a nehovorili pravdivé informácie resp. neboli vôbec informovaní. Keďže mi to logicky nesedelo volala som priamo do British airways a tam mi už potvrdili, že let nebude možný a navrhnú mi iné riešenia ale až o 24 hodín, ktoré si vyhradzujú na vyriešenie letov. Keďže bolo ešte pár dní do odletu nechala som to zatiaľ tak. O vyše 24 hodín mi prišiel email z Philippines airalines o tom, že časť môjho letu Hong Kong – Manila obojsmerne bol zrušený. Nuž som opäť volala na Expediu, kde to po pol hodine konečne zdvihol operátor s indickým prízvukom, a ten mi tvrdil, že je všetko v poriadku. Keďže som však prízvukovala, že som dostala o zrušení email, volal do Britishu a hádajte čo – áno máte pravdu, váš let bol zrušený. Keďže šlo o zrušenie z ich strany, dôvodom bol Korona vírus a letenka bola kupovaná v celku, mala som nárok na zrušenie celkovej letenky a vrátenie peňazí. To bola v podstate jediná možnosť, pretože mi ani nedali možnosť let prebookovať na iný dátum – čo je osud prevažnej väčšiny aktuálne zrušených letov.

Pri takýchto situáciách, ako je napríklad rozšírenie vírusu, prírodné katastrofy a podobne je výhoda v tom, že podmienky pre zrušenie letov z vašej strany alebo vymáhanie vrátenia peňazí sú zmiernené, a to sa týka aj storna pri ubytovaní v lokalite, ktorá bola ovplyvnená.

Čo sú teda základy čo robiť?

  • Sledujte stále situáciu na webe leteckej spoločnosti.
  • Zavolajte do spoločnosti, kde ste letenku kúpili ale určite aj do samotnej leteckej spoločnosti.
  • Buďte trpezliví, pretože čakanie na operátora vie byť dosť časovo náročné.
  • Majte niekoho, kto vie po Anglicky – lebo ak nevoláte do Pelikánu alebo inej spoločnosti, ktorá má SK/CZ hovoriacich operátorov, angličtina bude nutná.
  • Majte niekde napísaný váš email/tel. číslo alebo iné údaje, ktoré si môžu operátori pýtať na overenie identity a treba im to vyhláskovať.
  • Tak isto sa pripravte na to, že účet za telefón bude o niečo vyšší – ja som kvôli tomuto volala do zahraničia celkovo asi 3 hodiny a účet bol (chvalabohu len) cca 34 eur.

Pri zrušení ubytovania som postupovala podobne. Najprv som šla na oficiálnu stránku airbnb, kde bola opäť už samostatná časť pre prípady, ktoré sú ovplyvnené vírusom, čo sú tzv poľahčujúce okolnosti. Normálne by som už nemohla žiadať o vrátenie peňazí necelý týždeň pred nástupom na ubytovanie avšak v tomto prípade to bolo iné. Ak idete k hostiteľovi, je vhodné im napísať o tom, čo sa stalo a že požiadate o zrušenie s vrátením peňazí. Následne zavoláte do airbnb (pomoc-kontaktujte nás-je to niečo iné-stále potrebujem pomoc-zavolajte nám), vysvetlíte situáciu a najlepšie je, keď im následne pošlete fotku emailu o zrušení letu alebo iný dôkaz a nemal by byť problém.

Kedy môže nastať problém?

Ak ste letenky kupovali samostatne, teda v mojom prípade, keby som kupovala samostatnú do Londýna, samostatne do Hong Kongu atď. Keď Vám totiž zrušia len jednu z nich, no ostatné spoločnosti stále lietajú bez problémov, nemusí sa Vám podariť získať peniaze za zrušenie ostatných.

Môj prípad bol relatívne jednoduchý, no dúfam, že aspoň niečo pre Vás môže byť prínosom. Tak isto odporúčam prečítať si článok od Janky Travelhackerky, ktorá túto problematiku opisuje podrobnejšie a najmä rieši zložitejšie situácie. A ak by ste predsa len do tej Ázie úspešne šli, kúpte si rúška s ochranou FPP3 😉

This Post Has One Comment

Pridaj komentár