Chorvátsko na poslednú chvíľu lacno a bez obáv

Bojíte sa, že už je neskoro na dovolenku na poslednú chvíľu ak máte ísť na vlastnú päsť? Tak zahoďte obavy! V článku sa dozviete, že si môžete užívať dovolenku aj keď ju nemáte naplánovanú pol roka dopredu a dokonca za rozumnú cenu. Na konci článku máte finančné zhrnutie, kde sú zarátané aj vstupy na rôzne miesta, ktoré sme v HR navštívili a ak chcete vedieť kam sme sa okrem kúpania vybrali kliknite sem.

Stari Grad - Hvar

Ako sme vyriešili ubytovanie?

Týždeň predtým, než sme šli do chorvátska (autom), som hľadala tak ako cez airbnb tak aj cez booking. Dopadlo to tak ako asi viacerí čakáte – ceny boli drahé, na airbnb dokonca ešte drahšie. Podarilo sa mi nájsť ubytko v našej cieľovej destinácií (Stari Grad na ostrove Hvar) za 33€, ale len na dve noci. Nuž sme si s priateľom povedali, že vezmeme stan a spacáky a keď nič nebude, budeme spať v ňom. Avšak asi dva dni pred odchodom som pozrela oficiálnu stránku Stari Gradu, kde ponúkali ubytovanie miestni. Napísala som viacerým email a čochvíľa som už mala odpoveď, že majú izbu pre dvoch za 30€/noc a to počas TOP sezóny.

Kým sme prišli do Stari Gradu ubytovanie sme nemali zaistené a hneď sme našli – tento krát s pomocou bookingu, kde sme dve hodiny pred príchodom našli ubytko za 25€.

Keby sme však tieto možnosti nemali ubezpečujem, že ubytovanie sa dalo nájsť všade (možno len okrem úplného centra väčších miest ako stred Makarskej a pod. by bol trochu problém alebo by to stálo viac). Na každom rohu svietil nápis, že majú voľné izby od 20€/noc pre dvoch.

Aké ubytko odporúčam v Stari Grade

Pre tých, čo by chceli navštíviť Stari Grad určite odporúčam ubytovanie, ktoré sme využili: Apartmani Pavičič (najlepšie je napísať na mail: apartmanipavicic@yahoo.com) – všetko super, čisté, majitelia priateľskí. A ak ste viacerí alebo si chcete variť majú aj apartmány za dobrú cenu! Ďalším ubytovaním bolo Holiday house Oleas, ktoré je super najmä pre mladé páry bez detí nakoľko kúpeľňa bola spoločná pre tri izby, ale všetko super čistučké dokonca s kuchynkou a opäť veľmi milý majiteľ!

Reštaurácia Eremitáž

Preprava

Tento krát mám rady a pripomienky pre tých, čo chcú ísť autom. Čo sa ceny týka, výhodnejšie je ísť cez Maďarsko i keď sa budete veľkú časť cesty trmácať po menších dedinách (odjazd z Bratislavy). Diaľničná stojí menej (15€ mesiac) ako v Rakúsku a tak isto môžete lacnejšie natankovať na cestu. Čo sa tankovania týka určite v HR netankujte pri diaľnici, kde sú ceny 10,5kn/l ale radšej si kúsok zájdite mimo, kde to je za 10,1kn/l.

V Chorvátsku majú systém mýta – prídete ku cestarine, čiže začiatku/koncu určitého úseku, kde sa platí. Vezmete si lístok a po skončení daného úseku resp. na každom výjazde z diaľnice podáte lístok pánoví/pani v okienku aj s príslušnou sumou kún alebo kreditnou kartou a je hotovo. Ceny za mýto sú aj na nete alebo pri každej cestarine –pozriete odkiaľ idete, kam chcete prísť a váš typ vozidla. Ďalšiu radu venujem tým, ktorý chcú ísť na Hvar. Ak máte auto s priemernou spotrebou do 10l/100km oplatí sa Vám ísť na trajekt z Drveníka do Sučuraja. Ceny sú cca o 1/3 menšie ako zo Splitu.

Eurá a kuny

Pred cestou som všade čítala, že najlepšie je platiť všade kartou alebo vybrať z bankomatu. Úprimne mne sa to vôbec nevyplatilo. Určite si pozrite aký má vaša banka konverzný kurz ale ak máte Fio ako ja tak kartou neplaťte, lebo ja som ho mala asi najmenší možný 7,1kn/1euro. Čo odporúčam ja osobne je zobrať peniaze v hotovosti, kartou platiť len na začiatku za mýto, a nejakom chorvátskom meste ísť do banky alebo inde, kde majú dobrý kurz (hoci zmenárne sú z vlastnej skúsenosti nevýhodnejšie) a zmeniť to tam. A ak budete neskôr potrebovať tak vytiahnuť z karty v danej mene (ak to máte bez poplatkov, inak radšej znova zmeniť hotovosť). Niektoré banky však berú za konverziu poplatok 24kn, takže odporúčam zmeniť viac naraz ale iba toľko koľko určite miniete.

Stari Grad - Hvar

Jedlo – ceny

Ceny jedla sú prirodzene o niečo málo vyššie ako u nás, závisí aj od toho, kde sa budete stravovať. My sme chodili každé ráno do Pekárnice (pekárne), potom na trh, kde sme si nakúpili aj na obed nakoľko sme chodili k moru na skaly ďalej od mesta. Každý večer sme mali jednu palacinku (priateľ sem tam dve + trojuholník pizze) alebo sme šli do reštaurácie.

 Za burek sme zaplatili v prepočte 2,4€. Piroška so syrom alebo čokoládou a pod stála 1,15€. Trojuholník pizze stál 2€ (dosť veľký). Palacinka podľa toho s čím –nutella a kokos 2€. Ovocie bolo asi najdrahšie, broskyne stáli v prepočte 4 až 5€/kg, žltý melón 3,3€/kg, paradajky 3€/kg (na trhu). Balená voda cca 1 – 1,5€/l. V reštauráciách sa najmenej oplatilo asi pitie – obyčajná voda bola za 3 až 4€ a radler bol oproti cene v lokálnom obchode 3,5x drahší. Jedlo sa dalo nájsť aj za 10 -13€, nakoľko som ja však na tomto nešetrila a chcela som rybu ako sa patrí, len mňa stála večera cca 30€.

Trh v Stari Grade - Hvar

Koľko nás to teda celé stálo?

Celkovo sme boli v HR 14 dní, prešli sme viaceré miesta (pozri TU)a šli sme z BA až po Hvar. Ubytovanie nás vyšlo na 356€. Benzín nás stál 244,74€. Diaľničná 15€, mýto v HR 47,99€ (cestou tam sme nešli stále po diaľnici). Trajekt 39,4€. Jedlo 342,93€ (4x reštaurácia, čo tvorí cca 146€). Vstupy 47,42€ (plitvice, paklenica, pamiatky v Splite) + 7€ parkovanie. Dokopy 1100,48€ pre dvoch, t.j. 550,24€ na jedného na dva týždne super dovolenky v Chorvátsku s množstvom krásnych spomienok a navštívených miest a to na poslednú chvíľu.

Dúfam, že som Vás touto sumou trochu potešila a podporila, aby ste sa nebáli a kľudne hneď zajtra vyrazili na ďalšiu travel cestu 🙂

Pridaj komentár