Čo sme stihli za 3 dni v Ríme

Rím je prekrásne mesto a našťastie nie je ani príliš veľké, takže za 3 dni toho stihnete naozaj veľa. V článočku sa dozviete ako sme to časovo riešili my (moja kamarátka Andrejka s takmer 2 ročnou dcérkou Vivienne, môj priateľ a ja). Ak by Vás zaujímalo aj to, koľko nás takýto výlet celý stál a ako sme riešili dopravu, ubytko a pod. kliknite sem 🙂

Výhľad na Koloseum z parku Colle Oppio

Denník prvého dňa

Prvý deň po príchode na Termini sme sa vybrali smerom ku Koloseu, na ktorý sme dopredu kúpili lístky na presný čas (12:55) za cenu 14€. Možno by sa dal lístok kúpiť o pár eur lacnejšie, no to by som si musela vystáť asi 3 hodinovú radu na výpeku, takže radím aj Vám aby ste si určite kúpili lístok online a šli priamo na vec. Kým sme sa však ku koloseu došušlali, obišli sme pár uličiek a usadili sa na chvíľu v parku Colle Opio oproti Koloseu. Ostatné parky, ktoré sme mali po ceste boli bohužiaľ počas našej vizity zavreté. Odporúčam každému vyzbrojiť sa nejakým jedlom, kým ku Koloseu prídete pretože i keď boli sem tam nejaké reštaurácie, bola to dosť bieda oproti centru a niečo ako take away som videla asi len jedno či dve.

Keďže sme boli dosť naprataní (každý ruksak, Andrejka kočík v ňom okrem Vivi aj kufor), mali sme v tej horúčave dosť a čo sa nestalo – keď sme prišli ku Koloseu zriadenec nám povedal, že dovnútra nemôžeme ísť s „ Trolley“, teda s kufrom. Keďže však toto isté slovo použil zriadenec na letisku na Kočík a my sme mali všetko na kope, šli sme sa zbaviť oboch. V strese sa mi podarilo nájsť cez internet najbližšiu úschovňu (našťastie nebola ďaleko) a za 6€ za jednu batožinu na deň sme im tam nechali kočík aj s kufrom (12€). Našťastie vstup do pamiatok je možný pri rezervácií online do hodiny od rezervovaného času, takže sme sa úspešne dostali dnu, kde sme aj zistili, že kočík je povolený. Osobne ho však vôbec neodporúčam brať nakoľko je tam veľa schodov a málo miesta pre pohyb (podobne Forum Romanum má veľa schodov). Pozor pri dieťati do 2r. si treba vypýtať lístok, ktorý je zadarmo pri okienku vnútri aj keď to máte kúpené online.

Po preplnenom koloseu nasledovalo preplnené Forum Románum, ktoré však potešilo vegetáciou a možnosťou si konečne sadnúť. Pri vstupe sem vám online lístok už nezabezpečí žiadny rýchly vstup, takže radšej choďte ráno (tak ako všade na pamiatky). My sme sa tak povediac na drzovku predbehli, keďže sme mali malé dieťa, takže sme čakali asi len 10 minút. Keďže Forum Romanum je trochu rozsiahlejší areál, von sme sa dostali až okolo piatej a po vyzdvihnutí vecí sme sa pratali rovno na ubytovanie.

Tu prikladám nejaké linky na úschovne: bagbnb, stowyourbags, luggagehero, bibboluggagestorage

Forum Romanum, v pozadí Koloseum

Denník druhého dňa

Druhý deň sme mali voľnejší, nemali sme kúpené žiadne lístky nakoľko sme sa zdržiavali v centre a obkukávali pamiatky, ktoré boli zadarmo. Z metra sme vystúpili na zastávke Spagna, teda rovno vedľa Španielskych schodov a Španielskeho námestia. Ľudí bolo ako maku ale schody strážili tzv. pískači, ktorí sa starali o to aby na nich nikto nesedel, nejedol, nepil, nezdržoval a jednoducho aby ste sa z nich čo najskôr pratali preč. Po pár fotkách sme pokračovali uličkami až ku fontáne Di Trevi, kde sme boli radi, že na ňu vôbec cez všetkých turistov dovidíme. Opäť bola naša návšteva sprevádzaná zvukmi píšťaliek od písakačov. Od fontány sme sa tempom reumatického slimáka (kvôli plnke na ulici) premiestňovali postupne až k Pantheonu a cestou sme z diaľky videli Altare della Patria a piazza Venecia, ktroré určite odporúčam obzrieť aj zblízka, prešli sme okolo Palazzo Cipolla a videli baziliku di Santa Maria Sopra Minerva. Vstup do Pantheónu je zadarmo, kupodivu sme sa hneď dostali dnu aj bez čakania. Ďalšia naša zastávka bolo námestie piazza Navona, za ktorým sme sa naobedovali v reštaurácií a potom pokračovali cez rieku Tiber okolo Corte Suprema di Cassazione až k parku okolo Castel Sant´Angelo, kde sme chvíľu pobudli, a pokračovali cez uličky až na zastávku metra Ottaviano domov.

Malá rada, ktorá platí úplne všade – keď ste hladní, zájdite si do menej preplnených uličiek mimo hlavnú turistickú štreku. Ceny sú lacnejšie aj o 7 eur.

djdt
Castel Sant´Angelo

Denník 3 dňa

Už o 9:30 sme boli nastúpení na zastávke Ottaviano, odkiaľ sme sa prešuchtali do Vatikánu na námestie sv. Petra, kde sme zistili, že do Vatikánskych múzeí a Sixtínskej kaplnky sa ide z opačnej strany. A tak sme polobehom prešli, kde bolo treba, vďační, že sme boli v meste s hodinovým náskokom nakoľko sme mali zakúpený vstup na 10:30. Lístok do múzeí sme kupovali online a vyhli sa tak rade. Pre študentov bol za 12€, neštudent 21€. Múzeá sú múzeá a tak to dopadlo tak ako sme čakali, prvú hodinu sme ešte obzerali obrazy a sochy, ďalšiu sme sa snažili čo najrýchlejšie dostať do Sixtínskej kaplnky a von. Kaplnka preplnená, fotenie bolo zakázané, ale na tajnáša som čo to natočila. Keď sme konečne vyšli  von nasledoval obed, následne sme šli lepšie poobzerať a pofotiť námestie sv. Petra a potom popri Castel Sant´Angelo cez most do mesta a uličkami hore-dolu až sme prišli ku zastávke Spagna a domov. Keďže Rím nie je veľký a na jeden deň jedno veľké múzeum podľa mňa úplne stačí, zvyšok dňa sme chceli mať pohodičku a len tak sa potulovať.

Sphere Within a Sphere, Vatikánske múzeá

Čo ešte odporúčam

Pre tých, čo chodia rýchlo, chcú využiť každú minútu a milujú históriu určite odporúčam zopár ďalších miest, ktoré sme my tento krát neprešli a to:

  • Altare della Patria
  • Largo di Torre Argentina
  • Prezidentský palác
  • Basilica dei Santi XII Apostoli
  • Piazza del Popolo
  • Bazilika sv. Petra

Dúfam, že som aspoň trochu pomohla pri tvorbe časového plánu a toho kam sa vybrať, a že budete mať krásnu dovolenku v Ríme!! 🙂

 

Pridaj komentár