Itinerár na Madeiru

Madeira. Unikátny ostrov, ktorý mi ukradol srdce. Každá jeho časť je niečím výnimočná, a ak ste milovníci prírody, nudiť sa tu isto nebudete. My sme tu strávili osem perfektných dní, ktoré boli nabité bohatým programom a keďže mnohí z Vás sa sem chystajú, spísala som pre Vás nejaké tipy.

Funchal

Hlavné mesto Madeiry je Funchal, čo znamená fenikel. V historickom centre mesta môžete navštíviť napríklad katedrálu Sé do Funchal, ktorá patrí medzi najstaršie a najmenej pozmenené stavby ešte z čias prvej kolonizácie. Kúsok ďalej sa nachádza komplex najstarších vínnych pivníc Adegas de Sao Francisco, ktoré sú umiestnené v starom Františkánskom kostole zo 17. storočia, kde by mala byť ochutnávka vín zadarmo. Milovníci histórie sa môžu pozrieť na palác Quinta das Cruzes postavený v 19.st z domu, v ktorom býval objaviteľ Madeiry João Gonçalves Zarco.

Zaujímavá je aj časť Funchalu s názvom Motne, ktorá sa týči až do výšky 800 m.n.m. a dá sa sem doviesť dvoma lanovkami. V minulosti sa ľudia nadol spúšťali v prútenom koši pripevnenom na drevených saniach tzv. montský tobogán. Stalo sa to pre Funchal natoľko typické, že dodnes môžete v meste nájsť tento motív znázornený na viacerých kachličkách a zostup z monte dole v takomto koši funguje ako atrakcia dlhá 4km.

Katedrála Sé do Funchal
Montský tobogán

Botanické/tropické záhrady

V časti Monte sa oplatí navštíviť aj tropickú záhradu Jardim Tropical Monte Palace, ktorá sa nachádza vo výške asi 600m.n.m. a rozprestiera sa na 7 ha. Môžeme tu nájsť typickú flóru Madeiry ako napríklad Dracénu obyčajnú, ktorá je endemitom Maderiy a Kanárskych ostrovov, ale aj rastliny z iných kútov sveta ako sú napr. azalky a orchideje z Himalájí. Okrem rastlín je tu aj veľká zbierka minerálov a rôznych sôch, napríklad afrických, ktoré pochádzajú zo Zimbabwe. Záhrady totiž zriadil José Berard, ktorý bol okrem iného aj milovníkom umenia. V strede záhrad sa nachádza palác Monte, ktorý bol pôvodne rezidenciou anglického konzula a neskôr sa z neho stal hotel pre smotnánku. Po 2 sv. Vojne však začal hotel chátrať a keď ho José Berardo odkúpil, rozšíril ho o tieto záhrady. V cene vstupného je aj ochutnávka vín.

Okrem tejto záhrady sa vo Funchale nachádza aj botanická záhrada, ktorá ponúka možnosť vidieť množtvo ďalších rastlinných druhov. Smerom na východ ostrova neďaleko od Funchalu sa zas nachádzajú Jardines Palheiro, čo je zmiešanina botanickej záhrady, zbierky a rekreačnej záhrady a pre verejnosť je voľne prístupná. Pôvodným majiteľom bol gróf Carvalhal, ktorý mal vzťah k záhradničeniu. Po ňom sídlo zdedil jeho synovec a neskôr ho predal anglickej rodine, ktorá mala tak isto vzťah k prírode a sídlo zachovávala v pôvodnom štýle.

Tropická záhrada
Palác Monte (Tropická záhrada)

Na východ cez Caniço a Machico

V dedinke Caniço, ktorá je na východ od Funchalu môžete vidieť sochu Ježiža – Cristo Rei. Zaujímavosťou je, že bola postavená ešte pred sochou v Rio de Janeiro, i keď je menej známa a meria len 14 metrov naproti tej v Riu, ktorá má 30.

Ak pôjdete ďalej smerom na severovýchod, dostanete sa do dedinky Machico, kde sa nachádza umelo vytvorené pláž Praia de Machico, na ktorú bol dovezený piesok až z Maroka.

Cristo Rei
Praia de Machico

Najvýchodnejší polostrov Madeiry

Za dedinkou Machico môžete ísť na menšiu túru na najvýchodnejší polostrov Madeiry, Ponta de São Lourenço. Na konci polostrov prechádza do dvoch malých ostrovčekov, Ilhéu do Farol, na ktorom sa nachádza aj maják a Ilhéu da Cevada, na ktorý sa pri odlive viete dostať aj po súši. Oba ostrovy patria do prírodnej rezervácie. Keďže polostrov má malú nadmorskú výšku, nezachytáva zrážky a flóra je tu odlišná od zvyšku Madeiry – menšia, suchomilná.

Ponta de São Lourenço

Na západ cez levády

Smerom na západ od polostrova sa nachádza Parque Natural do Ribeiro Frio, ktorý disponuje turistickými trasami popri známych levadas. Jednou z trás je napríklad populárna Vereda dos Balcões (PR11), ktorou sa môžete dostať až ku tzv. Balcões, čo je rozhľadňa, z ktorej je nádherný výhľad na okolité hory a doliny. Okrem iného sa tu nachádza aj chovná stanica pre pstruhy dúhové, ktoré následne vypúšťajú do ich prirodzeného prostredia.

Väčšina turistických trás na Madeire vedie popri tzv levádach, čo sú typické zavlažovacie zariadenia Madeiry, ktoré prinášajú vodu z hornatých oblastí do zvyšných častí ostrova. Budovanie levád začalo v 15. st. africkými otrokmi najmä kvôli pestovaniu cukrovej trstiny a v súčasnosti je ich dĺžka vyše 2000km.

Sever ostrova ukrýva aj ďalšiu krásnu turistickú trasu Levada do Caldeirão Verde (PR9) čo v preklade znamená zelený kotol. Na konci trasy je vodopád ukrytý medzi rastlinami obrastenými skalami, ktoré vytvárajú dojem zeleného kotla. Trasa pokračuje aj ku ďalšiemu vodopádu Caldeirão Inferno a cesta tam trvá približne 2 hodiny.

Levada do Caldeirão Verde
Balcões

Najvyšší vrch Madeiry a dvor mníšok

Jedným, aspoň pre mňa najkrajším miestom na Madeire je najvyšší vrch Madeiry Pico Ruivo (1 862 mnm), z ktorého je pri dobrom počasí vidieť oceán na oboch stranách ostrova. Trasa nie je veľmi náročná a dá sa z nej odbočiť na Pico das Torres (1 853 mnm), z ktorého sa dá prejsť až na Pico do Areiro (1 818 mnm).

Smerom na juh od Pico Ruivo, sa v srdci sopečného krátera nachádza obec Curral das Freiras, ktorá v preklade znamená dvor mníšok. Toto pomenovanie dostala z toho, že sa tu v 16 st. ukrývali mníšky pred pirátmi. Cesta do nej vedie cez eukalyptový les a cez gaštanové lesy. Z gaštanov sa tu dodnes vyrába napríklad gaštanový likér, chlieb, koláče alebo polievka.

Curral das Freiras
Pico Ruivo 1862 mnm

Od Santany na západ až k mlynom

Na severnom pobreží sa nachádza oblasť Santana, ktorá je vedená ako biosférická rezervácia v zozname UNESCO. V centre Santany sa nachádza skanzen malých domčekov zo slamenou strechou do tvaru A, ktoré sú ukážkou pôvodnej architektúry zo 16st. avšak väčšina z týchto domčekov bola postavená pred menej ako sto rokmi. Existuje tu však aj časť, ktorá je doposiaľ obývaná a kde sa môžete v jednotlivých častiach pôvodných usadlostí dozvedieť viac o kultúre a histórií Madeiry. Vstupné do tejto pôvodnej časti je 10 € (v roku 2019).

Smerom na západ od Santany sa nachádza dedinka São Jorge, kde sa nachádza napíklad 300 ročný mlyn. Táto oblast je známa práve kvôli mlynom, ktoré spracovávali napríklad cukrovú trstinu. Poháňané boli vodou z levád, v São Jorge na to slúžila najmä Levada do Rei, čo je v súčasnosti aj jedna z najobľúbenejších turistických trás na Madeire. Tesne pred dedinkou môžete odbočiť na Praia de São Jorge, čo je nádherná kamienková pláž veďla ktorej sú ruiny starých mlynov. Vedie odtiaľ aj krátka turistická trasa smerom k Ponta de São Jorge, čo je úchvatný skalný útes.

Domček v Santane
Koniec trasy Levada do Rei

São Vicente a jeho okolie

Približne v strede ostrova sa nachádza mestečko São Vicente, s terasovitými políčkami a členitým reliéfom. Navštíviť tu môžete napríklad jaskyňu Grutas e Centro do Vulcanismo de São Vicente, ktorá je sopečného pôvodu. Táto jaskyňa vznikla erupciou sopky pred asi 890 tisíc rokmi. Osvetlená trasa jaskyne má približne 700m a vedie popri kaskádovitých vodopádoch a jazierkach. V jaskyni rastú aj zelené rastliny kuželovitého tvaru. Prehliadka trvá asi 30 minút a za cenu vstupného, ktoré je 8 € máte aj simuláciu otrasov v špeciálnom výťahu a interaktívne centrum toho ako to vyzeralo keď došlo k erupcií, a video o vzniku ostrova.

Smerom na západ ostrova sa určite zastavte na pláži pri Ilheus da Ribeira da Janela, čo sú vlastne dve veľké skaly v blízkosti pobrežia, ktoré sa vplyvom silného prúdu a vĺn rôzne vytvarovali.

Ilheus da Ribeira da Janela

Zábava vo vlnách oceánu

Keď pôjdete ďalej na západ, dostanete sa až k mestečku Porto Moniz. Navštíviť tu môžete napríklad Aquario de Madeira, ktoré sa nachádza v replike pevnosti, ktorá kedysi slúžila na obranu proti pirátom. Akvárium obsahuje 12 nádrží, v ktorých je okolo 90 morských druhov živočíchov, ktoré sa prirodzene vyskytujú v okolí súostrovia Madeiry. Cena vstupného je 7 € (v 2019). Osobne však odporúčam radšej v tomto mestečku navštíviť prírodné kúpalisko vybudované do čiernych vulkanických skál, ktoré je jedným z mála bezpečných miest na kúpanie na Madeire. Kúpalisko dotuje morská voda svojimi vlnami, takže teplotu má len o niečo vyššiu ako voda okolo ostrova. Vďaka silno dorážajúcim vlnám tu môžete zažiť kopu zábavy! A vstupné je len 1,5€ (v 2019).

Kúpalisko v Porto Moniz

Najzápadnejší cíp Madeiry

Na najzápadnejšom cípe Madeiry môžete navštíviť maják Ponta do Pargo nachádzajúci sa na okraji útesu vo výške 290 m.n.m.. Samotný maják má 14 metrov, elektrinu sem zaviedli až v 1989 a v roku 1999 bolo z neho spravené múzeum.

Maják Ponta do Pargo

Levádami cez juh až ku Cabo girão

Smerom na východ po južnej strane ostrova odporúčam turistické trasy ako Levada do Alecrim, ktorá je dlhá 3 kilometre na konci ktorej sú jazerá a vodopády; Levada das 25 Fontes, čiže leváda 25 vodopádov, čo hovorí samo za seba; alebo Verda do Fanal, čo je dlhšia turistická trasa s dĺžkou približne 10km, vedúca cez pôvodné vavrínové lesy zaradené do UNESCO. Niektoré úseky však vedú cez otvorený priestor a úplne odlišnú vegetáciu ako sú vavrínové lesy.

No a na záver môžete zájsť na Cabo girão, čo je desiaty najvyšší útes na svete vo výške 500 m.n.m s umelo vybudovanou vyhliadkou, ktorá je verejne prístupná. Výhľad patrí podľa magazínu Condé nast do prvých piatich najúžasnejších na svete, čo z nej robí jednu z najnavšetvovanejších miest na Madeire. Na východ je vidieť až na hlavné mesto Funchal a okolité dedinky a na západ na útesy. Vyhliadková plošina je dokonca priehľadná, čím sa naskytuje pohľad aj na terasovité políčka pod vami. Z osobných dojmov si však myslím, že vyhliadka je trochu preceňovaná a minimálne na Pico Ruivo budete mať krajší výhľad.

Určite si pozrite aj môj ďalší článok o Madeire, kde sa dozviete viac o histórií, tradíciách a prírodnom bohatstve – Neobyčajný ostrov Madeira.

Levada do Alecrim
Vodopád Risco na trase Levada das 25 Fontes

Pridaj komentár