Korfu a jeho krásy

V predchádzajúcom článku: Korfu za pár drobných, ste sa dozvedeli ako sme si dovolenku na Korfu zariaďovali a koľko nás stála. Tento článok píšem pre tých, ktorý by radi vedeli kde sme boli a teda čo sa oplatí na Korfu vidieť ak si požičiavate auto, alebo aj ak máte záujem využiť autobus čo po Korfu premáva.

Museum of Asian Art of Corfu (foto: Marko Šotek)

Čo sa týka histórie, odporúčam po prílete (ak je v normálnom čase) popozerať hlavné mesto Korfu. Keďže ide o maličké mesto, v kľude Vám stačia dve hodinky na to aby ste sa potúlali všetkými ulicami. Pokiaľ chcete ísť aj do starej pevnosti, odporúčam nechať si rezervu času aspoň pol hodinku navyše. Odporúčam prejsť sa popred starú pevnosť až ku múzeu ázijskeho umenia (Museum of Asian Art of Corfu), potom smerom do centra mesta po ulici Evgeniou Voulgareos až ku krásnemu námestíčku s radnicou vedľa ktorej je aj katolícky kostol San Giacomo, kde sa dá vojsť. Ďalej by som sa pustila smerom na sever do uličiek čo stúpajú jemne nahor (názov ulice nie je na mapách napísaný), kde je veľa obchodíkov s ručnou výrobou, je tam krásny obchod s ručne robenými sandálami a inými vecami.

Ak sú pre Vás väčším lákadlom krásy prírody, zrejme Vám poradím viac. Po odchode z mesta sme vyrazili smer sever, keďže z hľadiska jedinečných miest na Korfu je sever bohatejší ako juh. Prvých pár km za mestom Korfu je viac dediniek/mestečiek na kope a tak je tam aj bohatá škála piesočnato kamienkatých dlhých typických pláží. Avšak keďže ja nie som typ, ktorý by šiel práve na takéto, keď má možnosť byť niekde na samote zamierili sme na bočné cesty smerom k moru, kde mapa neukazovala žiadne obydlia. Prvá naša zastávka bola na pláži, ktorá bola ideálna pre rodiny s deťmi kvôli dobrému prístupu do mora, ale zároveň bola skrytá pred neželanými turistami. Bolo to v oblasti Dassia, a na odbočku sme šli tesne pred hotelom Primavera. Zotrvali sme tam však len chvíľu a následne sme šli do oblasti Akrogiali, kde sme mali rovno pod ubytovaním krásnu maličkú pláž s minimom ľudí, ktorá bola lemovaná skalami. Väčšina pláží na severe Korfu sú v polohe pod útesom/zrázom, jednoducho musíte si riadne zísť aby ste sa k nim dostali, takže ak by to bol pre Vás problém neodporúčam príliš pláž, kde sme boli my ale skôr Barbati beach, ktorá bola o kúsok ďalej, tiež je považovaná za jednu z tých krajších ale budete mať okolo seba veľa ľudí. Smerom na sever by som odporučila pozrieť aj vyhliadku Pantokrator, ktorá sa nachádza na vrchu hôr.

Ďalší deň nám síce pršalo, ale jednoznačne ma to neodradilo od jedného z najrajších miest aké som na Korfu videla. Ide o prírodnú rezerváciu Ermites, kde nie sú žiadne hotely, žiadne domy, jednoducho les s cestičkou, ktorá vás dovezie na nááádherné nedotknuté pláže kam chodia len výletné lode s turistami a možno zopár miestnych či náročnejších turistov. Ak by ste ju nevedeli nájsť, ide o cíp na severe vedľa pláže Avlaki. Odporúčam ísť autom čo najbližšie ku rezervácií, kde ešte vedie asfaltová cesta. My sme auto odstavili vedľa rampy, ktorá tvorila vstup do rezervácie a následne sme šli pešo. Cesta nie je až taká dlhá, ale ak chcete ísť až na úplný vrch cípu zaberie Vám to takých 20-25 minút podľa tempa. My sme šli najprv na pláž Akoli a potom sme sa presunuli na sever ku pláži Vrachli. Jednoznačne to musíte vidieť! Je škoda, že nám pršalo, no aj tak to bola nádhera. Musím však poradiť, že ak máte dáta na mobile, určite ich tam nemajte zapnuté nakoľko tam je prevažne Albánske sieť a mohli by Vás poriadne skásnuť.

Pláž Vrachli (foto: Pavlína Liščáková)

Smerom na západ je opäť viac miest a skrytých pláží, kde sa dá schovať ale určite odporúčam aj mimo kúpania sa navštíviť po ceste Canal d´Amour, no kúpanie by som tam neodporúčala nakoľko bola voda dosť mútna a ak by šlo o pláž Sidari hneď vedľa je to jeden veľký komerčný cirkus a je tam všetko dosť predražené. Keď sme popozerali Canal d´Amour, vybrali sme sa na ďalší skvost Korfu – na Cape Drastis, vápencové útesy s nádherným výhľadom na pláže, ktoré boli prístupné len pre lode a teda boli čisté, piesočnaté a krásne podobne ako azúrovo modré more. Využili sme toto miesto ozaj naplno a natočili aj zopár krásnych záberov s dronom. Odporúčam aj prejsť po prašnej ceste smerom dolu až na samotný spodok útesov, kde sa dá aj okúpať a spraviť ďalšie krásne fotky. Ďalším miestom, ktoré treba navštíviť je známa pláž Porto Timoni, na ktorú sa opäť treba dostať pešo z vyššieho kopca a pokiaľ nie ste fyzicky zdatní trochu času to zaberie, ale stojí to za to. Problémom je parkovanie, my sme mali šťastie a s naším maličkým autíčkom sme sa zmestili medzi autá na samotnom vrchu cesty pokiaľ sa dalo s autom ísť, no odporúčam už nižšie po ceste zaparkovať na najbližšie voľné miesto, keďže počas sezóny tam bude isto plnka. Ďalšou možnosťou parkovania je pri pláži hneď vedľa smerom na juh. Odtiaľ vedie chodníček až do Porto Timoni, ale cesta sa tým trochu predĺži. Keď už budete na pláži odporúčam pokračovať v chodníčku smerom ďalej a pokračovať až na druhú pláž, ktorá je oproti Porto Timoni, kde je minimum ľudí.Smerom na západ je opäť viac miest a skrytých pláží, kde sa dá schovať ale určite odporúčam aj mimo kúpania sa navštíviť po ceste Canal d´Amour, no kúpanie by som tam neodporúčala nakoľko bola voda dosť mútna a ak by šlo o pláž Sidari hneď vedľa je to jeden veľký komerčný cirkus a je tam všetko dosť predražené. Keď sme popozerali Canal d´Amour, vybrali sme sa na ďalší skvost Korfu – na Cape Drastis, vápencové útesy s nádherným výhľadom na pláže, ktoré boli prístupné len pre lode a teda boli čisté, piesočnaté a krásne podobne ako azúrovo modré more. Využili sme toto miesto ozaj naplno a natočili aj zopár krásnych záberov s dronom. Odporúčam aj prejsť po prašnej ceste smerom dolu až na samotný spodok útesov, kde sa dá aj okúpať a spraviť ďalšie krásne fotky.

Canal d´Amour a vápencové útesy (foto:Pavlína Liščáková)

Ďalším miestom, ktoré treba navštíviť je známa pláž Porto Timoni, na ktorú sa opäť treba dostať pešo z vyššieho kopca a pokiaľ nie ste fyzicky zdatní trochu času to zaberie, ale stojí to za to. Problémom je parkovanie, my sme mali šťastie a s naším maličkým autíčkom sme sa zmestili medzi autá na samotnom vrchu cesty pokiaľ sa dalo s autom ísť, no odporúčam už nižšie po ceste zaparkovať na najbližšie voľné miesto, keďže počas sezóny tam bude isto plnka. Ďalšou možnosťou parkovania je pri pláži hneď vedľa smerom na juh. Odtiaľ vedie chodníček až do Porto Timoni, ale cesta sa tým trochu predĺži. Keď už budete na pláži odporúčam pokračovať v chodníčku smerom ďalej a pokračovať až na druhú pláž, ktorá je oproti Porto Timoni, kde je minimum ľudí.

Porto Timoni (foto: Pavlína Liščáková by drone) ed by dji camera

Ďalší deň sme si zašli zas o niečo na juh najprv do Ermones, ktoré je krásne, no ide o miesto plné hotelových rezortov a sú tam len jedny potraviny, takže pre človeka, ktorý ide na vlastnú päsť trochu nevýhodné miesto. Ďalšou zastávkou bola malá neoznačená pláž za Kontogialos, obklopená skalami aj z morskej časti, piesočnatá a opäť bez ľudí. Takýchto pláži je na Korfu veľa, treba len zchádzať z hlavných ciest a skúmať tie bočné. Poslednú noc, ktorú sme spali odstavený na vyhliadke pri ceste sme strávili nad mestom Agios Gordios, ktoré je výhodné kvôli non stop potravinám a dobrým nákupným možnostiam. Čo sa však týkalo nákupu potravín, nebol s tým žiadny problém, keďže potraviny boli s výnimkou niektorých kratších úsekov na každom rohu.

Na týždeň to bolo pre nás miest a miest, tu som spomenula len hlavné, ktoré ma oslovili. Dúfam, že Vás po tomto článku návšteva Korfu láka viac, a ak chcete cítiť atmosféru krásneho Korfu viac, pozrite si naše video točené dronom na: https://youtu.be/UygKjgnad9U

Pridaj komentár