Na skok do Ríma za pár eur

Rím je snom nielen tých, čo milujú históriu ale aj tých, čo chcú spoznávať nové miesta a kultúru iných krajín. Je to mesto, v ktorom sa nenudíte. Ideálne miesto na prežitie predĺženého víkendu a to bez toho aby ste za to platili veľa peňazí. My sme šli tento krát do Ríma vo štvorici (ja s priateľom Markom + s mojou naj kamarátkou Andrejkou a jej malou, už skoro 2 ročnou dcérkou Vivienne) a za 3 celé dni sme obehali všetko možné aj nemožné, s čím by som sa s Vami rada podelila.

Koloseum

Cestovanie do Ríma a v Ríme

Do Ríma sa v dnešnej dobe dá dostať low costovými spoločnosťami naozaj lacno, a tak to bolo aj v našom prípade. Na fb stránke tour de svet sme vďaka Martinovi Hanzelovi našli letenky za 20€ spiatočne, tak nebolo nad čím rozmýšľať. Celý výlet trval 4 dni, no na štvrtý sa letelo hneď skoro ráno, takže sme mali 3 celé dni na obhliadku Ríma. Prílet sme mali o 7:50 ráno na letisko Fiumicino. Lístok do Ríma som nekúpila online nakoľko autobusy chodili každú chvíľu. Lístok stál 7€ (len o 1€ viac ako online) a dal sa kúpiť v stánkoch hneď pred zastávkami autobusu. Naša cieľová destinácia bola stanica Termini, kde sme sa dostali asi za 1h15m (na Termini sa ide z nástupíšť 12,13,14). Pri odchode z Ríma som už lístok mala zakúpený dopredu online (6€). Odchod sme mali už o 06:15 (z Circonvallaziane Aurelia), a keďže nebola skoro žiadna premávka, na letisku sme boli za 19m (zbytočne skôr).

V rámci dopravy po meste sme využívali 100 minútové lístky za 1,5€, keďže sme ich používali len ráno a večer a dokopy nás to vyšlo 9€ na osobu. Keďže Rím je malé mesto a všade sa dá prísť pešo poprípade si môžete rozdeliť jednotlivé časti Ríma do viacerých dní, myslím že je trochu zbytočné kupovať si napríklad 2 či 3 dňový lístok alebo Roma pass. Ak však viete, že budete často chodiť dopravou poprípade vlakmi, alebo chcete ísť do každého múzea, odporúčam Roma pass – v rámci ktorého máte zadarmo 1 vstup (pri kúpe 48h=28€)/2 vstupy (72 hodinový=38,5€) do vami vybraných miest, a na ďalšie vstupy rôzne zľavy. 

Lístky sa kupujú buď v trafike alebo v mašinách (pozor na Termini sú mašiny na lístky na vlak, najlepšie je ísť do trafiky), či u pána pri okienku pred vstupom do metra. A ak viete koľko lístok budete potrebovať kúpte ich naraz aby ste na inej stanici/zastávke nemuseli hľadať, kde ich kúpiť.

1,5€ lístok platí 100min, a ak cestujete autobusom/električkou, môžete prestupovať ako sa Vám zachce v rámci času, ktorý lístok platí ale metrom môžete ísť iba raz. Nie je problém ani keď si lístok označíte v buse a idete do metra – v pohode Vás to pustí a naopak tiež.

Vatikánske múzeum

Bývanie

Keďže sme letenky kupovali len cca mesiac dopredu od našej cesty nebolo pri ubytovaní veľmi z čoho vyberať, navyše sme potrebovali byt s dvoma oddelenými izbami. Šťastie sa však usmialo a našli sme jeden v časti Sant´Onofrio za 195,5€/3 noci, čo sme delili medzi troch = 65,16 na jedného = 21,72/noc. K tomu sme však museli zaplatiť tourist tax vo výške 3,5€/osoba/noc (je to dosť veľa, keď kupujete ubtko zistite si či to je už v cene alebo nie nech nie ste nemilo prekvapení), takže + 10,5€/osoba. Verím však tomu, že kto kúpil letenky skôr, nepotrebuje celý byt alebo ide mimo sezónu, nebude problém nájsť niečo lacnejšie a bližšie.

Jedlo

Ceny jedla v Ríme sú o niečo drahšie ako u nás, no dá sa to prežiť. My sme mali kuchynku, takže večeru sme riešili na ubytovaní, raňajky zväčša tiež. Potraviny sme kupovali v Carrefoure, no okrem mäsa (napr. kuracie prsia za 9,9€/kg) a syrov boli ceny viac menej ako u nás, najmä čo sa ovocia a zeleniny týkalo. Zmrzlina stojí od 3 do 4€ za dva kopčeky ale to je kopček ako u nás možno 4 dokopy a chutí ozaj perfektne, takže určite si dajte. Jedlá v meste sú tiež v rámci normálnych cien = ak nie ste na námestí pred Pantheonom tak burger od 9 – 15€, pizza od 8 – 13€, cestoviny od 13 – 18€ a pod.. My sme boli v reštaurácií raz, ďalší krát sme zašli do McDonaldu, a konkrétne ja som na jedlo minula 57€. Čo je výhodou v Ríme sú hydranty, z ktorých tečie stále voda a je ich všade dosť (v lete) – či v meste, na samotných pamiatkach (koloseum) atď. – takže vodu nemusíte kupovať, stačí si ju načapovať. Takže nekupujte tú jednoeurovú od šmelinárov čo vám ju budú podstrkovať, je to zbytočné.

Kam ísť za tri dni v skratke

O tom kde sme boli (taký menší cestovateľský denník) som napísala v ďalšom článku TU.

Čo však v skratke odporúčam je:

 • Koloseum + Forum Romanum (kúpte lístky dopredu na presnú hodinu a dajte si na prehliadku dosť času – aspoň 3 hodiny)
 • Španielske schody + námestie
 • Fontána di Trevi
 • Piazza Venezia
 • Altare della Patria
 • Largo di Torre Argentina
 • Prezidentský palác
 • Basilica dei Santi XII Apostoli
 • Bazilika Santa Maria Sopra Minerva
 • Pantheon
 • Piazza Navona
 • Castel Sant´Angelo
 • Corte Suprema di Cassazione
 • Piazza del Popolo
 • Vatikán – bazilika sv. Petra
Pantheon

Zhrnutie cien

Cenu budem písať na jedného, konkrétne na mňa nakoľko sme sa nestravovali všetci rovnako a Andrejka mala aj kufor + infant fee za Vivienku. Ak by Vás zaujímalo niečo ohľadom cestovania s dieťaťom, pokojne sa pýtajte hádam budem vedieť pomôcť.

Letenka 20€, Transfer letisko Rím a späť 13€, lístky na verejnú dopravu 9€, ubytovanie (+turistická daň) 75,66€, vstupy 26€, jedlo 57€

Dokopy: 200,66€ na jedného

Pridaj komentár