Naprieč Chorvátskom – kam ísť a čo robiť

Mnohí z Vás určite chodíte do Chorvátska autom (alebo sa chystáte) a teda viete aké je to otravné a pre šoférov aj náročné ísť toľko hodín až do cieľovej destinácie. Ale čo keby ste si cestu spríjemnili peknými a zaujímavými zastávkami? Veď dovolenka v HR nemusí byť len o kúpaní sa v mori a preto som Vám pospisovala zopár miest, ktoré sa oplatí navštíviť aby ste si dovolenku spestrili, tak ako ja prednedávnom. P.S. cenu v eurách som rátala s kurzom 7.3

Múzeum neandertálcov, jaskyňa Veternica

Prvá zastávka na severe HR v mestečku Krapina  je pre tých, ktorý majú radi históriu, dejepis alebo majú malé deti. Je to múzeum neandertálcov, kde je pekne zobrazený vývoj ľudstva od doby kamenej po súčasnosť. Pre dospelých je cena 60kn (8.2€), pre študentov a deti 30kn.

Ak ste nadšencom histórie a prírody zároveň, odporúčam jaskyňu Veternica, ktorá leží v národnom parku Medvednica tesne pred Zágrebom. Cena pre dospelých 40kn (5.4€), pre deti 20kn a pre študentov 30kn.

NP Plitvice

NP Plitvice, Krka

Pre tých čo holdujú najmä prírode (podobne ako ja) mám hneď viacero tipov. Z osobných skúseností odporúčam NP Plitvice alebo NP Krka. Oboje mi príde zbytočné nakoľko nie sú o toľko rozdielne, a na oboch sú húfy ľudí i keď Krka je o dosť väčšia. Čo sa cien týka, na oboch majú deti do 7 rokov vstup zadarmo a na oboch je zlacnená cena pri vstupe po 16:00.

Plitvické sa dajú stihnúť za pár hodín celé a navyše máte v cene aj prepravu loďou a autobusmi. My sme boli po 16:00, ľudí bolo menej a v pohode sme to celé stihli prejsť. Cena závisí aj od sezóny ale v top sezóne je pre dospelého 250kn (34€), po 16:00 150kn a pre študenta je to 160kn/100kn po 16:00. POZOR avšak na kúpu lístka, aktuálne je minimálna šanca, že ho kúpite až na mieste nakoľko Plitvice obmedzili vstup na 10 000 návštevníkov za deň. Lístok si teda kúpte online na presný dátum a čas. Parkovanie je tam avšak nutnosť na platených, kde je cena 10kn/hodinu.

Krka má cenu pre jednotlivca nad 18r. 200kn (27.3€) a 150kn po 16tej. Dajú sa však kúpiť vstupy aj len na jednotlivé lokality ako Roški vodopád za 100kn. Ak sa však chcete prevážať loďou budete opäť platiť viac.

NP Plitvice

NP Paklenica

Ďalším NP parkom, ktorý stojí za to je Paklenica, kde si nájdu svoje najmä horolezci ale aj milovníci krásnych miest. My sme šli vstupom pre Veľkú Paklenicu, kde sú dobré trasy aj pre nie úplne turistov a z nich sa dá odbočiť aj na náročnejšie trasy, konkrétne my sme si vyšlapali na Malú Močilu a pri tom teple, ktoré tam bolo som si mohla rovno žmýkať tričko ale hore nás čakal nádherný výhľad na celý kaňon. Cena pre dospelého 60kn (8.2€), pre študenta 40kn a parkovanie pre auto v NP je 10kn na deň a lístok sa dá kúpiť aj online.

NP Paklenica

Kaňon Zrmanje

Nasledujúcou zastávkou, ktorá je ZADARMO je Kaňon Zrmanje, kúsok smerom na juh od Paklenice, kde sa natáčal aj Winnetou a dá sa prísť autom až ku nemu.

Kaňon Zrmanje

Pre milovníkov architektúry alebo Game of Thrones

Pre tých, čo radšej obdivujú architektúru a prechádzajú sa v typických úzkych uličkách odporúčam ísť nasledovne do Šibeníku cez Šibeninský most a okrem neho a centra pozrieť aj pevnosť St. Nicholas smerom na západ ku pobrežiu od Šibeníka, kde sa dá aj okúpať. Alebo navštívte bohaté akvárium za 40kn (5.4€) pre dospelého.

Cestou na juh prínáša opäť trochu histórie oblasť Solin, kde sa nachádzajú zrúcaniny za 40kn pre dospelých, 20kn pre študentov.

Pre fanúšikov Game of Thrones odporúčam pevnosť Klis na východ od Solinu za 60kn (8.2€), následne v Splite je množstvo obchodov a múzeí Game of Thrones a samozrejme Dubrovník, ktorý by bol zavŕšením cesty po HR.

V Splite sa dá zbehnúť aj do niektorých múzeí napr. Archeologické múzeum 40kn dospelí, 20kn študent, alebo Diokleciánov palác za 40kn pre študentov. Neodporúčam však vstup do kostola a katakomb na hlavnom námestí, pretože ozaj nebolo čo vidieť – katakomby tvorila jedna okrúhla miestnosť. V Splite je pekná aj Zlatá brána, ktorú sa dá pozrieť zadarmo alebo ak ste nešli do Šibeninského akvária, v Splite je ďalšie aj so žralokmi za 60kn (8.2€) pre dospelých.

No a po ceste na juh je pekný pohľad aj na hrad Starigrad v Omiši, odkiaľ je opäť nádherný výhľad.

Jedna z uličiek v Splite

Blue cave

Ak budete chodiť aj po ostrovoch odporúčam jaskyne Blue cave na ostrove Biševo, kde vás odvezie loď napr. zo Splitu za 110kn (15€) pre jedného.

Miest, kam sa dá ísť je samozrejme ešte koooopa, ja som vybrala tie, ktoré som absolvovala alebo by som v budúcnosti chcela pozrieť aj na základe tipov od iných, a myslím že na také zastávky aby nebola po ceste nuda to úplne stačí. Dúfam, že som Vám týmto aspoň trochu pomohla a vaša cesta naprieč Chorvátskom bude o niečo zaujímavejšia.

Pridaj komentár