Neobyčajný ostrov Madeira

Keď niekam cestujem, vždy si rada najprv prečítam čo to o danej krajine. O jej histórií, o tradíciách a o prírodnom bohatstve. Ostrov Madeira je nádherným miestom, o ktorom sa určite oplatí niečo prečítať najmä ak sa tam chystáte vycestovať. V tomto článočku som teda spísala zopár zaujímavostí, aby ste mali predstavu o tom, kam vlastne idete.

Cesta na Pico Ruivo

Mnohý z Vás možno nevedia, ale Madeira je názov pre súostrovie, kde sa nachádzajú 4 ostrovy a to Porto Santo, Desertas, Selvagens a samotný ostrov Madeira, ktorý je rozlohou najväčší. Má 740,7 km2, pričom najväčšia dĺžka je 57 km a šírka 22 km. Jeho hlavné mesto je Funchal a počet obyvateľov cca 250 000.

Zo súostrovia Madeira bol ako prvý objavený ostrov Porto Santo, čiže svätý prístav. Pomenovanie dostal na základe toho, že moreplavci Tristão Vaz Teixeira a Joao Goncales Zarco, ktorí sa plavili pod patronátom Jindřicha mořeplavca stroskotali, a vďaka objaveniu tohto ostrova prežili. Keď rok nato v 1419 šli tento ostrov kolonizovať, náhodou objavili iný ostrov, ktorý pomenovali Ilha da Maderia čo znamená ostrov dreva.

Prístav vo Funchale

V dvadsiatich rokoch 15. st. sem prichádzali prvý prisťahovalci, ktorý na madeiru priniesli okrem iných surovín aj vínnu révu, ktorá pochádzala z Kréty. Momentálne je Madeira známa najmä skvelým vínom, ktoré pomáhalo aj námorníkom v boji proti scorbutu čo je ochorenie z nedostatku vitamínu C, ktoré sa okrem iných príznakov prejavuje aj vypadávaním zubov.

Madeirské vína môžeme rozdeliť do 4 hlavných skupín a to: Sercial, čo je suché víno, ktoré sa doporučuje ako aperitív, k polievke alebo k rybe. Podávať by sa malo mierne vychladené. Polosuché Verdelho je sladšie než Sercial a podáva sa najmä k mäsu. Boal je tmavé polosladké víno orechovej chuti. Môže sa servírovať ako náhrada za portské. Jeho chuť vynikne pri konzumácii syrov. Malmsey je asi najznámejšie spomedzi tejto štvorice. Je to tmavé telnaté víno a podáva sa ako digestív. Všeobecne platí, že čím staršie je Madeirské víno, tým je chutnejšie a o jeho dobrej chuti svedčí aj to, že ho pil napríklad Winston Churchill.

Ponta de São Lourenço - Ilhéu da Cevada, Ilhéu do Farol. V pozadí ostrov Desertas

Hlavným mestom ostrova Madeira je Funchal, čo znamená fenikel. V historickom centre mesta sa nachádza napríklad Katedrála Sé do Funchal, ktorá patrí medzi najstaršie a najmenej pozmenené stavby ešte z čias prvej kolonizácie. V súčasnosti sa len 20 km od mesta nachádza letisko, ktorého zaujímavosťou je, že jeho pristávacia dráha bola vybudovaná smerom do mora a stojí na 180tich stĺpoch.

Katedrála Sé do Funchal

Madeira sa síce nachádza v subtropickom klimatickom pásme ale jej klíma viac pripomína stredomorskú. Prevládajú tu severovýchodné vetry ale vzhľadom k členitosti sa počasie môže v jednotlivých častiach samotného ostrova meniť. Napríklad na severe ostrova hory zachytávajú zrážky a preto na severe padne viac zrážok za rok ako na juhu ostrova. Klímu na Madeire ovplyvňuje aj oceán, ktorý ostrov obklopuje. V lete zmierňuje vysoké teploty a v zime zas nízke. Priemerná teplota sa pohybuje od 15 do 22 stupňov, v najvyšších polohách je to od 5 do 15, čo vytvára ideálne podmienky pre mnohé rastliny. 

Ďalším pozitívom pre rastliny je to, že pôda na Madeire je bohatá na živiny. Plodinám sa tu teda darí a flóra je veľmi bohatá. Vyskytuje sa tu vyše 1200 druhov cievnatých rastlín z toho je približne 13% endemických, čo je veľmi vysoký podiel keď si vezmeme, že napríklad na Britských ostrovoch je len cca 1% endemizums. Jednými z najunikátnejších čo sa flóry týka, sú na Madeire známe vavrínové lesy (laurisilva), ktoré sú pôvodné, čiže tu vždy prirodzene rástli, a ktoré sú zapísané aj do svetového prírodného dedičstva UNESCO.

P.S. Endemit = druh sa nachádza len na jednom mieste na svete tj. nerastie nikde inde.

Ponta de São Lourenço

Madeira je čo sa reliéfu týka veľmi členitá. Približne ¼ ostrova je v nadmorskej výške nad 1000 m.n.m.. Najvyššií vrch je Pico Ruivo, ktorý má 1862m, ale nezaostávajú ani ďalšie, napríklad Pico das Torres (1851 m), Pico do Arieiro (1818 m), Cidrão (1802 m), Cedro (1759 m), Casado (1725 m), Pico Grande (1657 m) a Ferreiro (1582 m). Na Madeire sa nachádza aj náhorná plošina o veľkosti cca 102km2, ktorá je hlavnou zásobárňou vody. Vyviera tu aj najväčšia rieka Madeiry Ribeira da Janela.

Práve kvôli zložitému reliéfu sa na Madeire vybudoval unikátny zavlažovací systém pomocou tzv. Levád, ktoré prinášajú vodu z hornatých oblastí, kde voda vyviera do zvyšných častí ostrova. Budovanie týchto kanálov začalo v 15 storočí africkými otrokmi najmä kvôli pestovaniu cukrovej trstiny. V roku 1900 tvorila sieť levád okolo 1000km, v súčasnosti je to vyše 2000km a vodu prinášanú týmito kanálmi využívajú ako bežný ľudia na svoju spotrebu a políčka tak aj niektoré hotelové komplexy.

Na záver si určite prečítajte aj môj ďalší článok, kde píšem o miestach, ktoré na Madeire odporúčam navštíviť. Klikni SEM.

Ilheus da Ribeira da Janela

Pridaj komentár