Paríž s Disneylandom jednoducho a lacno/prečo ísť do Paríža do 26-tky

Paríž je prekrásne mesto, kde si nájde svoje každý a určite odporúčam ísť tam aspoň raz za život, o to viac ak ste Európan do 26 rokov. Prečo? Nuž preto, lebo ak ste v tomto veku a ste z krajiny, ktorá je v EU máte veľké množstvo vstupov zadarmo. A toto som využila aj ja.

Doprava do Paríža a v Paríži

Podnetom pre našu cestu do Paríža bolo aj to, že som našla zľavu na lístky do Disney, kde som chcela neskutočne ísť, a pri hľadaní letenky boli na ten dátum celkom obstojné sumy. Obstojné píšem preto, lebo keďže som to musela zosynchronizovať s dátumom vstupu do Disney stáli o niečo viac ako keby bol dátum pre mňa irelevantný.

Leteli sme Ryanairom na letisko Beauvais za 65 eur spiatočne. V tom čase sa však ceny pohybovali okolo 100 eur. Keď Vám na dátume nezáleží dá sa nájsť letenka aj za 30 eur, čo som nedávno postrehla na viacerých vyhľadávačoch (odporúčam do mobilu napr. aplikáciu esky, kde je aj kategória leteniek v zľave).

Z Beauvais sme sa poľahky za približne 1,5 hodiny dostali autobusom do Paríža za 31,8 eur spiatočne. Odporúčam jednoznačne dopredu si kúpiť lístok pretože tak ako vo väčšine prípadov, aj tu platí, že na mieste sa platí viac. Autobus nás odviezol na stanicu Porte Maillot, od ktorej bola pár metrov stanica metra (Neuilly Porte Maillot). Trochu som sa obávala či všetko vybavím, keďže príchod do Paríža sme mali niečo málo pred polnocou ale nebol žiadny problém. Pred vstupom do metra je malé okienko, kde niekto sedí a u koho si môžete vybaviť električenku, poprípade ak budete metrom cestovať málo, všade sa dá bez problémov kúpiť lístok na metro.

Čo sa týka cestovania metrom v našom prípade, vybavili sme si tzv. Carte orange, známa aj pod menom Navigo. Ak budete cestovať po Paríži viac a budete tam na viac dní, rozhodne sa oplatí. Cena bola 22,8 eur na týždeň + 5 eur za zriadenie karty (ktorá vám ostane do budúcna) a karta platila na všetky autobusy, metro, vlaky a RER (veľmi podobné ako metro ale jazdí ďalej, čiže mestský vlak). Ak sa rozhodnete pre túto možnosť cestovného lístka, musíte si však priniesť vašu fotku (veľkosť ako na ISIC/občianky – je lacnejšie ju spraviť ešte v domácej krajine). Tak isto treba myslieť na to, že Navigo platí od pondelka do nedele, čiže ak budete v Paríži od soboty do utorka, v nedeľu vám prestane platiť tak či tak. Tak isto sa dá na kúpiť na daný týždeň najneskôr vo štvrtok, lebo v piatok sa predáva už na ďalší týždeň.

Pokiaľ ste v Paríži len na víkend a máte do 26 rokov, odporúčam Le ticket Jeunes week-end, ktorý je lacný a platí na soboty, nedele a sviatky. Samotná doprava po Paríži je veľmi jednoduchá, všade sú ľahko pochopiteľné mapy tak ako dopravy, tak aj samotného Paríža, poprípade Vám niekto ochotne pomôže.

Notre - Dame

Bývanie v Paríži

Keď príde rad na bývanie v Paríži odporúčam hľadať ubytovanie hneď ako kúpite letenky, inak budete mať len veľmi slabý výber a teda určite aj drahší. My sme boli v Paríži dokopy 5 dní, teda 4 noci a pre dvoch nás ubytovanie vyšlo na 120 eur čiže 60 na jedného. Ubytko sme si našli cez Airbnb a využili sme zľavový kupón na 20 eur inak by sme platili 140, čo je stále výborná cena.

Bývali sme v časti Villejuif cca 7 km od centra, ale metrom sme tam boli do 5 minút, takže sa nebojte bývať aj ďalej, lebo doprava je tam ozaj špičková a rýchla. Musím sa priznať, že som mala trochu strach keď som o jednej ráno čakala na majiteľa, keďže je to bola evidentne najmä černošská štvrť (aj majiteľ bytu bol černoch), a hoci nie som rasistka ani nič také, predsa len som nebola na niečo také zvyknutá. Avšak majiteľ bol úplne v pohode a keďže v Paríži je mix ľudí z celého sveta rýchlo som pochopila, že sa nemám čoho báť. Ubytovanie pozrite určite aj cez booking, neraz sa mi stalo, že tam stálo menej ako cez airbnb.

Jedna z malebných reštaurácií v malých uličkách Paríža

Kam v Paríži + vstupy pre obyvateľov EU do 26 rokov

Za tých 5 dní som nestihla ani polovicu z toho kam by som sa ešte chcela ísť pozrieť, ale aspoň som stihla tie (pre mňa) najhlavnejšie časti. Prvý deň po príchode sme šli metrom na stanicu Châtelet, ktorá je v strede Paríža, odtiaľ sme šli pešo ku Notre-Dame (mali sme to šťastie a videli ho ešte pred požiarom). Po ceste a vlastne po celom Paríži sú malé pekárne, čo je moja slabosť hocikde kde som, kde sme si kúpili najlepšie croisanty na svete a plno iných dobrôt.

Od Notre-Dame sme šli (všetko pešo) do Pompidouovho cetra, kde sú galérie obrazova a iného umenia, vstup do 26r bol zadarmo, len sa trochu dlhšie čakalo (30min) a tiež je odtiaľ pekný výhľad na mesto.

Pompiduovo centrum

Ďalej sme šli do Louvru, opäť do 26r vstup zadarmo, čakanie cca 20min. Ak ste do 26, nechoďte ani k prepážkam, rovno si to po bezpečnostnej kontrole nasmerujte do časti ktorá Vás zaujíma (mapy sú všade) a len SBS-károvi ukážte Váš občiansky. My osobne sme šli hneď do časti Egypta a starovekých artefaktov, no po hodine sa mi všetko tak zlievalo dokopy, že sme už len našli Monu Lisu a šli von do záhrad za Louvrom. Osobne odporúčam aj Orsay, kde som bola v rámci mojej predchádzajúcej návštevy Paríža.

Louvre

Zo zastávky Assemblée Nationale sme sa previezli ku Eiffelovke, ku ktorej sme sa dostali po ďalšej bezpečnostnej kontrole. Tu bolo čakanie oooveľa dlhšie, osobne ak Vám nevadí si trochu priplatiť odporúčam kúpiť online lístok zo skip the line. Čakali sme vyše hodiny a aj keď na nás jemne púšťali z rozprašovačov vodu myslela som že sa prisuším o betón. Nakoniec sme sa víťazoslávne dostali na radu, cena bola 12 eur (do 26r) až hore. Komu stačí po prvé podlažie, dá sa ísť aj pešo zadarmo. Po Eiffelovke odporúčam ísť sa ovlažiť a oddýchnuť si do Jardins du Trocadéro, kde je veľká fontána čo vás oprší. No a na záver prvého dňa sme šli pozrieť Víťazný oblúk.

Výhľad z Eiffelovky

Druhý deň patril celý len Disneylandu, kam sme sa poľahky dostali zo stanice metra vlakom, ktorý premával až na stanicu Chessy Marne-la-Vallée, rovno pred Disneyland. Za lítok na osobu na 1 deň do 1 parku sme platili 40 eur. O Disney sa ale radšej rozpisovať nebudem, keďže to je moja srdcovka a to by bolo hádam na 100 strán. Len poviem, že to bolo úžasné, a kto je povaha ako ja = v srdci dieťa –určite neoľutuje!

Tretí deň sme sa vybrali do Versailles opäť vlakom, ktorý pramával na stanicu Gare de Versailles Château Rive Gauche odkiaľ je zámok asi 7 minút pešo. Vstup do vnútra bol zadarmo (do 26r), my sme sa však vybrali do záhrad za 7 eur na osobu. Osobne odporúčam skôr ten zámok nakoľko záhrady sú zaujímavé najmä na začiatku a potom až tak ďaleko, že pešo by ste to mali ako celodenný výlet a požičanie mini autíčka bolo extra drahé (vyše 30 eur a to ani nie na celý deň). Zvyšok záhrad je lemovaný labyrintom živých plotov ale v stredoch býva zväčša nejaká fontána či malý parčík, takže celkovo to nie je až také monotónne.

Versaillské záhrady

Druhú časť dňa sme trávili na opačnej strane Paríža v časti Montmart, kde sme sa boli pozrieť na Moulin rouge a samozrejme Sacré-Coeur (vstup zadarmo), kde bola hlava na hlave, takže sa pripravte, že na fotkách asi nebudete sami.

Posledný deň sme už len nasávali atmosféru uličiek od Notre-Dame po Luxemburské záhrady, kde bolo množstvo reštaurácií s Francúzskymi špecialitkami (pripravte sa na takých 20 eur minimálne za hlavný chod v takejto reštaurácií). My sme sa však stravovali prevažne v spomenutých pekárňach a v supermarketoch.

Sacré-coeur
Moulin rouge

Zhrnutie cien

Keď si to teda celé zhrnieme tak za celkovú dopravu sme platili na jedného 124,6 eur (65 letenky, 31,8 autobus, 27,5 MHD), za ubytovanie 60 eur, za vstupy s Disney 52 eur a na stravu sme nedali viac ako 60 eur. Dokopy na 5 dní = 296,6 eur, čo mi príde ako veľmi výhodná suma. Ak budete navyše letenky kupovať v zľave máte vyhraté. Samozrejme ak máte viac ako 26r treba rátať s oniečo vyššou sumou kvôli vstupom.

Dúfam, že príspevok bol užitočný, dosť som sa rozpísala a pritom veľa stále nenapísala takže ak máte akékoľvek otázky kľudne píšte. A do budúcna sa môžete tešiť na článok o Ríme, Madeire a iných.

This Post Has 2 Comments

  1. adrian

    zdravim zaujimalo by ma ako ste nakupili listok do disneylandu za 40 eur prosim ? vďaka

Pridaj komentár