Korfu za pár drobných

Korfu. Malý ostrov na severe Grécka plný zelene, stále relatívne nedotknutý komerčným využívaním. Ak sa zamýšľate nad dovolenkou v Grécku ale chcete ísť niekam, kde budete mať pokoj a nebudete sedieť hlava na hlave na preplnenej pláži, Korfu je pre Vás ideálne miesto.

Blízko pláže Porto Timoni (foto: Marko Šotek by Drone)

Keď sme s priateľom vyberali kam pôjdeme, záviselo to najmä od ceny leteniek do jednotlivých destinácií, keďže nám nevadilo ísť prakticky kamkoľvek, kde je teplo. Keď sa objavili lacnejšie letenky na Korfu neváhali sme a hneď sme kúpili. Cena leteniek nás vyšla 60 eur spiatočne vrátane zakúpenia priority pre jedného. Samozrejme na Korfu nie je problém dostať sa aj lacnejšie, no keďže šlo o začiatok sezóny (2-6.6.) a letenky sme kúpili týždeň pred odletom, vedela som, že šanca že cena poklesne je minimálna. Na vyhľadávanie cien leteniek a upozornenia na zmeny cien používam rôzne appky a vyhľadávače, o ktorých môžem neskôr napísať samostatný článok, aby v tom teraz nebol chaos.

Otázkou bolo, či budeme bývať na jednom mieste a odtiaľ podnikať výlety, alebo sa budeme presúvať. Pozerala som mapu Korfu, zháňala info, ktoré miesta sú najkrajšie a nakoniec vyhralo presúvanie. Keďže sme šli na vlastnú päsť, všetko som musela zariaďovať dopredu a keďže v tomto som dosť pedant a aj ma to veľmi baví dala som si záležať aby sme mali všetko zariadené. Ubytko som najprv hľadala cez airbmb, keďže s ním mám dobré skúsenosti, no keď som porovnávala ceny s bookingom vyšlo mi, že sa to viac oplatí cez booking, čo býva síce zriedkavejšie ale stáva sa. Otázkou bolo, kde budeme bývať. Opäť rozhodla poloha a najmä cena. Takto predsezónne som našla ubytovanie na noc aj za 14 eur pre dvoch, týkalo sa to najmä južnej časti Korfu. V sezóne je to samozrejme o niečo drahšie, ale do 30/40 eur sa dá nájsť úplne v pohode, ak nepotrebujete 4* hotel.

Nakoniec sa rozhodlo, že bývanie budeme mať prevažne na severnej časti Korfu, pretože tam bolo najviac miest, ktoré má lákali (k nim viac v ďalšom článku). Z piatich nocí, ktoré sme na Korfu boli sme zajednali 4 noci, každá inde dokopy za 59,06 eur na jedného. Poslednú noc sme si rozhodli nechať voľnú, aby sme na mieste rozhodli kam chceme ísť, keďže zohnať ubytko aj priamo na mieste nie je problém, poprípade ak máte internet v mobile nájdete si to na ňom. Ako som písala, ubytovanie nájdete aj lacnejšie, ja som vyberala okolo cca 25 – 40 na noc/na dvoch. Prvú noc sme bývali v Akrogiali apartments (37,72e) v oblasti Barbati, kde sme mali aj kuchynku, takže sme si ráno mohli spraviť raňajky. Ďalšiu sme sa presunuli do Acharavi, kde sme bývali v Tzilios studios (22,9e; tiež kuchynka ale staršie vybavenie, odporúčam skôr mladým flexibilným párom). Tretiu noc sme strávili v oblasti Agios Georgios Pagon v nádhernom ubytovaní v Marianna house (32,5e) a štvrtú noc sme boli v Ermones, Ermones Mare (25e). Poslednú noc sme sa rozhodli prespať v aute, keďže sme chceli ušetriť a nemáme s tým problém. Auto sme odstavili na vyhliadke a mali sme krásny výhľad na mestečko Agios Gordios.

Oblasť Akrogiali (foto: Marko Šotek by Drone)

Po ostrove sme sa pohybovali pomocou požičaného auta, ktoré nás vyšlo 55 eur na jedného na 5 dní. Zajednali sme si to ešte doma cez stránku rentalcars (https://www.rentalcars.com), keďže mala dobré recenzie, čo bolo pri výbere pre mňa kľúčové. Trochu som sa toho obávala, keďže som si takto osobne auto ešte nepožičiavala a na internete je plno strašidelných historiek o tom, že im zarátali škodu na aute, ktorú nespravili. Auto som si teda poriadne pred prevzatím nafotila, keďže drobné škrabance už malo. Nebol však nijaký problém! Autíčko šlapalo ako malo, bolo to drobné auto (Nissan micra) hoci boli v ponuka aj menšie. Bola som však veľmi vďačná, pretože cesty na Korfu sú uzunké, a kto má problém šoférovať na Čertovici, za volant na Korfu radšej nesadajte :D. Veľkosť auta by pritom stačila aj pre štyroch, hoci do kopcov bolo treba riadne túrovať aby to na jednotke vytiahlo, a to sme boli len dvaja. Cesty mali aj výtlky, no čakala som, že to bude horšie. Auto sme pred odovzdaním doplna natankovali a odovzdali (iné miesto ako sme ho vzali), slečna ho skontrolovala a keď som jej začala ukazovať fotky škrabancov povedala, že to má v papieroch zaznačené, takže som odchádzala s pokojom na srdci. Keď budem mať viac skúseností s požičiavaním áut a bude o to záujem, môžem o tom spraviť samostatný článok.

Prvý deň sme prišli už pred deviatou ráno a prvú polku dňa, kým sme mali ísť po auto, sme si vyhradili na prehliadku mesta. Keďže z letiska je centrum vzdialené max 1,5 km rozhodli sme sa, že pôjdeme pešo, keďže takéto vzdialenosti sú pre nás bezproblémové aj keď sme mali dva plné ruksaky a jeden malý kufrík. Pre tých, čo majú deti alebo sa im nechce trepať pešo sú dve možnosti: buď sa zveziete autobusom, ktorý stojí pred letiskom, či taxíkom, no ten je drahší, alebo ak si beriete auto tak rovno pred letiskom sa dá vyzdvihnúť. Parkovanie v centre je trochu oriešok, dá sa nájsť aj zadarmo, najmä skoro ráno ale spoliehala by som sa skôr na platené, najlepšie pred starou pevnosťou. My sme auto brali z prístavu.

Ceny v meste sú o niečo málo vyššie ako na Slovensku (ako v BA), cena za veľké kafe laté je cca 3,8 eura, za croisant cca 1,2 eura atď. takže sa to dá prežiť. Drobné supermarkety sú tiež drahšie, tuniak za 2e, minerálka 1,5l za 1e. Najlepšie je ísť nakúpiť do väčších reťazcov (na ostrove je 3x Lidl), ale v nedeľu je skoro všetko zavreté tak sa na to treba pripraviť. POZOR však na produkty, čo cenu napísanú nemajú a to platí pre celé Korfu a všetky obchody. Pokiaľ niečo nemá cenovku, vždy sa na to treba pred kúpou spýtať a rozmyslieť si, či je to cena normálna, ak sa na to nespýtate dopredu môže sa stať, že vám zarátajú aj číslo topánok. Robia to najmä menšie obchody a pekárne, ktoré Vám ani nedajú bloček. Reštaurácie sú o niečo drahšie, ale nie je to katastrofa, ceny za jedlo na jedného sú okolo 10-12eur pokiaľ si nedávate rybu alebo iné plody mora. Klasická grécka Musakka stojí okolo 8eur. Ja som bola v reštaurácií len raz, keďže nie som príliš na zahraničné jedlo a chcela som ušetriť. Za celých 6 dní som na jedlo minula max 50 eur.

Canal d´Amour (foto: Pavlína Liščáková by Drone)

Za vstupy sme neplatili nič, keďže v meste sme boli len na miestach, kde sa neplatí a inde po ostrove sme sa skôr zameriavali na krásy prírody. Keď sa na to teda pozrieme celkovo tak: 6 dní na Korfu s letenkou, ubytkom a stravou vychádzalo na jedného 236,56 eur (60 letenka, 59,06 ubytovanie na 4 noci, 55 auto, 12,5 benzín na jedného, 50 jedlo). Ak by sme rátali s tým, že poslednú noc by sme nespali v aute a pri jedle by som menej šetrila celá dovolenka vyjde do 280 eur, čo je myslím veľmi dobrá cena keď si vezmeme aké ceny sa pohybujú za týždennú dovolenku cez cestovku, a to ani nemôžete ísť kam chcete lebo ste viazaní na jedno miesto, alebo si poriadne priplatíte za fakultatívne výlety.

Ak Vás zaujíma čo sme na Korfu videli a kam sa oplatí ísť ak si požičiavate auto, prečítajte si môj ďalší článok – Korfu a jeho krásy. A ak chcete tieto krásy vidieť, pozrite si naše videjko robené dronom na: https://youtu.be/UygKjgnad9U

Pridaj komentár